Ev Yapımı Reçel

Doğal Ev Yapımı Reçel

Mis kokulu yaz meyveleri ve iyi tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz birbirinden lezzetli, C vitamini deposu kış meyvelerinden yaptığımız katkısız, doğal ev yapımı reçellerimizin tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Buram buram kokusu ve iştah açıcı görüntüsü ile kahvaltıların vazgeçilmezi enfes reçellerle güne doğal, sağlıklı ve lezzet dolu reçellerle başlamak gibisi yok nede olsa. 

Babamın Bahçesi’nde satılan hiçbir ürününde; endüstriyel reçellerin içerisinde bulunan rafine şeker, glikoz ve früktoz şuruplar, yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanılmıyor. Reçellerimizi de koruyucu ve katkı maddesi kullanmadan tamamen Mersin yöresine ait geleneksel yöntemlerle yapıyoruz.

Gelelim Babamın Bahçesi’nde doğal, katkısız ve korucu madde kullanmadan yaptığımız reçellerin tarifine. 

Reçel yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Reçel yapmak istediğiniz meyve

  • Şeker

  • Babamın Bahçesi’nde iyi tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz 1 adet limon

  • Meyveleri yıkamak için geniş bir kap ve kaynatma işleminde kullanacağınız bir adet büyük tencere

  • Steril edilmiş cam kavanozlar

Reçel yapmaya başlamadan önce en önemli püf noktalarından birinin de reçel yapmak istediğiniz meyvenin tazeliği olduğunu belirtelim. Babamın Bahçesi’nde iyi tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz taze meyveleri dalından kopardıktan sonra güzelce yıkıyoruz. (babaminbahcesi.com sayfamızın taze meyveler reyonundan sipariş verdiğiniz zaman, meyveler dalından koparılır, paketlenir ve sizlere en taze şekilde gönderilir.) Yıkadığımız meyveleri küçük küçük doğruyoruz.

İkinci önemli püf noktada meyvenin şeker oranı. Tatlı meyvelerde meyve oranı kadar şeker, daha az tatlı meyvelerde 1,5 katı kadar, ekşi meyvelerde 2 katı kadar şeker eklemeniz gerekmektedir.

Doğradığınız meyveleri geniş bir tencereye alıyoruz. Reçel yapmak istediğiniz meyveye göre şeker oranını da ayarlayıp tencereye ekledikten sonra kapağını kapatıp 4-5 saat bekletiyoruz. Bu bekletme süresinde meyveler suyunu bırakmaya başlıyor.

Üçüncü adım: Kaynama

Meyveler suyunu bıraktıktan sonra kısık ateşte kaynatmaya başlıyorsunuz. Kaynamaya başladıktan sonra üzerinde oluşan köpükleri temizliyorsunuz. Bu şekilde şekerlenmesini önlemiş oluyorsunuz. Daha uzun süreli şekerlenmesini önlemek için içerisine Babamın Bahçesi’nde iyi tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz taze limon suyundan ekliyoruz. (2 kilo meyve için 1 yemek kaşığı yeterlidir.) Limon suyunu da ekledikten sonra 10 dakika daha kaynatın. Kıvamı biraz katılaşınca altını kapatabilirsiniz.

Son olarak steril edilmiş cam kavanozlara sıcak reçelleri doldurup ağzını hava almayacak sıkı bir şekilde kapatıp oda sıcaklığında saklayın. Reçelleri soğuduktan sonra serin bir yerde muhafaza edin.

Katkısız, doğal ve geleneksel yöntemlerle hazırlandığı için reçelleri açtıktan sonra da aynı şekilde serin bir yerde muhafaza etmeye önem gösterin. Sonrasında tamamen doğal, katkısız ve geleneksel yöntemlerle hazırladığınız reçelleri kahvaltıda afiyetle yiyebilirsiniz. 

Kavanoz grubu ürünlerimizin hiç birinde korucu ve katkı maddesi kullanılmamaktadır. Dalından taze meyveler, taze sebzeler, doğal ev yapımı reçeller ve daha fazlası için babaminbahcesi.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AYNI GÜN KARGO
AYNI GÜN KARGO

Haftaiçi saat 15:00 ‘a kadar
olan tüm siparişler aynı gün kargo.

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Web sitemiz 256 Bit SSL sertifikası
ile güvenli alışveriş sunmaktadır.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Siz değerli müşterilerimiz için müşteri
memnuniyet garantisi vermekteyiz.

Bilgi Bankası
İletişim & Ulaşım
+90 533 566 93 88 +90 5323458769
info@babaminbahcesi.com
Babamın Bahçesi Tarım ve Gıda Ürünleri Pazarlama Sanayi Ticaret ve Ltd.Şti Yeşilova Mah. Yeşilova Sokak No:1 Akdeniz/MERSİN