Bizim Hikayemiz


Üretmek, özellikle çiftçilik sadece gerekli materyalleri bir araya getirmekten, toprağı kazmak, ağacı sulamaktan ibaret bir süreç değildir. Nesilden nesile geçen bir bilgi, bir ruh, bir yaşam şeklidir. İnsana, doğaya, evrene karşı en büyük sorumluluğumuzdur. Topraktan ürettiklerinin insanlara ve de hayvanlara besin olduğuna şahit olmak ise herkesin sahip olamayacağı bir şanstır.

Toprakla yaşamayı, toprağı yaşatmayı seven bir babanın şanslı çocuklarıyız biz. Meyve bahçelerinde büyüdük. Eğitimimizi hem okullarımızdan hem de topraktan aldık. .

Çukurova ve Türkiye’de narenciye üretiminin yaygınlaşması 1930 lu yıllara dayanır. Babamız 1934 yılında Türkiye’nin belki de ilk narenciye ağaçları arasında yer alan Mersin’in Bozön köyünde dünyaya gelmiş. Savaştan çıkmış genç bir ülkenin ağır ekonomik şartları ve yoksulluk; Limon ve Yafa portakalı bahçelerinde işçilik yaparak yaşamaya çalışan, babasız büyüyen küçük bir çocuğu geleceğin bilinçli üretim yapmayı amaç edinmiş çiftçisi olma yolunda canla başla çalışmaya teşvik etmiş...

Çok çalışmış… Hem okumuş hem ailesine bakmış... . İlk gençlik yıllarına kadar limon ve portakal bahçelerinde döktüğü alın teri daha sonraki yıllarda sebze meyve ticaretine verdiği emeğe,  gayrete dönüşmüş. Tek bir hedefe büyük tutkuyla bağlı bir adamdı babamız... Çalışmak... Üretmek... En büyük arzusu çocukluğunda insanüstü şartlarda çalıştığı limon ve portakal bahçeleri gibi bir bahçeye sahip olmak ve doğru şekilde üretmekti. Başardı da bunu, hayallerindeki ‘Harikalar Diyarı’na ulaştı.

Çocukluktan edindiği bilgi birikiminin tamamını aktaracak kadar gelenekçi,  kendi döneminin ufuklarının ötesindeki gelişmeleri görebilecek kadar da yenilikçiydi. Zirai sulama kaynaklarının bonkörce kullanıldığı ülkemizde tam 30 yıldır 90 dönümlük bahçemizin tamamı damlama sulama sistemi ile sulanmaktadır. Babamın bahçesi Mersin’in ve Türkiye’nin damlama yöntemiyle sulanan ilk bahçelerinden birisidir. Maalesef hala 2015 yılında bile birçok tarımsal sulama alanı damlama sulama yöntemiyle sulanamamakta, kaynaklarımız verimli kullanılamamakta ve doğal dengemize olumsuz bir etki yaratılmaktadır. Hayvan gübresi kullanımından asla vazgeçmeyerek doğanın dengesini alt üst eden zirai kimyasalların gereksiz ve yanlış kullanımından kaçınmış, zararlılar ile mücadele ve ağaç bakımı konusunda uzmanlardan yardım almanın yanı sıra zirai faaliyetler ile ilgili çalışmalar yapan devlet kurumlarından, üniversitelerden de destek almıştır.

 
Bizler sevgili babamız Kemal Telli ve onun fedakâr, çalışkan ve de akıllı bir Cumhuriyet kadını olan annemiz Emsal Telli’ nin çok büyük emeklerle bir ömür vakfederek ortaya koydukları bu muhteşem bahçenin yeni nesil sahipleri, bayrağı devralan koşucularıyız.  Anne ve babamızın ''MUTLAKA OKUYACAKSINIZ !''diyerek büyüttüğü, her birisi kendi mesleki alanlarında başarılı olmuş şimdi de tıpkı babamız gibi sahip olduğumuz bilgi ve diğer meziyetlerimizi bize miras kalan bu harika bahçenin daha uzun yıllar boyu sağlıklı, kaliteli meyveler üretebilmesi ve de bu meyveleri sizlerle buluşturabilmek için seferber etmiş kardeşleriz… Bizler tarım alanlarının miras yoluyla gittikçe küçüldüğü ve el değiştirdiği, inşaat alanlarına dönüştüğü, eğitimli genç nesilin toprağını bırakıp şehre yerleştiği günümüz Türkiye’sinde aramızdan ayrılmış da olsa babamız Kemal Telli'nin evlatları olarak üretime devam etmeyi seçtik... En az babamızın ürettiği biçimde iyi ürünler yetiştirmeyi seçtik.

İşte tam da bu yüzden adımız babamınbahçesi.com.

Bu yüzden babamınbahçesi’nin meyvelerinde raf ömrünü uzatacak parafin ya da başka bir kimyasal ürün asla kullanılmaz.

Bu yüzden babamınbahçesi’nin meyvelerinde insan sağlığı ve ekolojik dengeye olumsuz etki yaratacak zirai ilaç kalıntıları bulunmaz.

Bu yüzden babamınbahçesi’nin meyvelerini tıpkı bizim gibi, dalından kesilir kesilmez yersiniz. Günlerce, haftalarca toptancı hallerinde, dağıtım kanallarında beklemiş meyve olmaktan çıkmış endüstriyel bir ürün değildir meyvelerimiz.

Babamın bahçesinde hep birlikte çalışırız, sağlıklı insana yakışır ürünler üretiriz ve sizlerle paylaşırız.

İşte bu yüzden babamınbahçesinin ürünleri özeldir. Çünkü biz bu bahçede çok mutluyuz.

Sizleri de bahçemizde aramızda görmekten çok mutlu oluruz…babamınbahçesi.com